תפריט
руский english hebrew
Среда, 17 июля 2024,
Today : 77
Yesterday : 91
Total : 149614 for 5527 days
Daily average : 28
Top : 295 on 14.07.2024

מנזר טרויאן

         נמצא ברצועת החוף השמאלית של נהר צרני אוסם בהר טרויאן מהרי הבלקן האמצעי ("ההר העתיק"), במרגלות ההר של הרמה המיוערת צוקארקה ובמרחק של בערך 6 ק''מ דרום-מזרחית מטרויאן.

מנזר טרויאן "השערת מריה הקדושה" הוא השלישי בגדולתו בבולגריה. לפי האגדות הוא נוסד בסביבות שנת 1600 מנזיר מתבודד, שבונה במקום הזה קפלה קטנה כמה שנים לאחר נפלת ההאימפריה הבולגרית השנייה תחת עבדות העות'מאנית במאה ה-14.  במאה ה16 ו17 ועד לתחילת מאה ה19 כמו כול המרכזים הדומים, המנזר נשרף פעמים רבות, והנזירים נשמדים.  בשנת 1830 משלחת של נזירים מבקרת קונסטנטינופול (איסטנבול של היום), שם מגישה תביעה לעצמאות דתית, מנהלית וכלכלית של המנזר. עם עזרת מכתב מלווה מהמטרופוליטן של טרנובו אילריון הנזירים משיגים את מטרת. תעודה מיוחדת, מונפקת ב-4 בדצמבר שנת 1830 ונחתמת מפטריארך העולמי קוסטנדי, מכריזה את המינזר כ"סטברופיגיה"- כפוף ישירות לפטריארך בקונסטנטינופול. מתחילה הבנייה של כנסייה חדשה וחדרי מגורים. המינזר מתפתח כמרכז חינוכי ותרבותי. בשנת 1869 כאן נפתח בית-ספר מנזרי, בו רבים מהמחברים של תחייה הבולגרית הלאומית קיבלו את חינוכם.

המנזר נבנה ברוח של הרנסאנס הבולגרי. מדהימים הם הציורים והתגליפים בו. ציורי הקיר משנת 1847 הם מעשי ידו של זכארי זוגרף. הוא צייר את הפורטרטים של הנדבנים, של ראש המנזר, של הצדיקים הבולגריים והלוחמים במאבק על עצמאות לאומית. האיקונין נעשו בעיקר מאומנים אחרים מאסכולת סמוקוב, ביניהם גם האח של זכארי – דימיטאר זוגרף. יחיד במינו גם כן האיקונוסטאזיס הגלוף של הכנסייה, מיוצר מעץ אגוזים מאומנים מטריאבנה בשנת 1838.

בכנסייה של המנזר נשמר האיקונין ההכי מפורסם ועל-טבעי "מריה הקדושה טרוארוציצה". לפי האגדה, זו תרומה מנזיר, שהתיישב לזמן-מה אצל המתבודד, בדרכו למנזרי אטון ליד ולשקו.

Patriarh_Maksim

בצד תפקידו הרוחני, המנזר יצר סופרים, מורים ומתרגמים בולגריים גדולים. המנזר היה בקשור הדוק גם עם תנועת השחרור הלאומית נגד עבדות העות'מאנית. בדומה למנזרים אחרים, הוא גם היה למקלט של שליח החירות וסיל לבסקי, שיסד ועדה מהפכנית גם במנזר עצמו. הועדה המנזרית הסודית כוללה 80 נזירים והיתה מונהגת לידי האכימנדריט מקאריי. בזמן זה (האמצע של מאה ה19) ייצור הספרים שקע למען פעילותם של הנזירים בחיפוש כלי-נשק. בזמן מלחמת השיחרור הרוסית- טורקית האב מקאריי הפך את המתחם למרפאה צבאית של לוחמים הרוסיים ונתן עזרה כלשהיא לצבא שלהם.

מנזר טרויאן הוא אכסדרה הקדושה, בה היה כומר מתחיל הקדוש מקסים - פטריארך בולגרי ובישוף של סופיה.